KONST / Oljemålningar / Oljemålning 12122518

nr 1212 2518

Ava de Lagercrantz

(1862-1938), Sverige

Oljemålning, Paris 1888, Porträtt av Louise Hay, Signerad. Olja på duk, 61x46

Kondition: slitage, skador

Ava de Lagercrantz, egentligen Hedvig Gustafva Lagercrantz, svensk bildkonstnär född i Karlskrona 1862, död 1938 i Paris.

Utrop:

1.500 kr

Såld:

1.000 kr

måndag 22 oktober 2018
kl 20:15:43

19/10 21:45:51 1      Vinnande bud

Ava de Lagercrantz

Läs mer om Ava de Lagercrantz